January

Sun 10 Triathlon – National Tri Qualifier for area 15 Devon & Somerset
Sun 24 Team Show Jumping – Coombe Park SDW
Sun 31 SJ and Dengie. Mary and Foal Sanctuary South Pool

February

Sat 6 Triathlon Eggesford
Sun 7 Endurance Ride Spooners
Fri 19 Dressage SDW
Sat 13 Prince Philip Training Day Colraine School Area PP Rep
Mon 15 Shooting Training Area Tetrathlon
Tues 16 Shooting Training Area Tetrathlon
Sat 20 Dressage + Dengie The Grange Eggesford
Sun 21 Dressage & Dengie, Chiverton Indoor School Four Burrow
Wed 24 DC meeting at Lifton
Sat 27 National Quiz Jamaica Inn Tetcott
Sat 27 Triathlon Cury

March

Sat 4th/Sun 5th – Area Tetrathlon at St Leonards organised by the Area Tetrathlon Committee

Sun 5th – Prince Philip Zone Finals – Taunton Racecourse

Sun 12th – Area ODE at Lanhrock organised by the North Cornwall

Sat 18th/Sun 19th – Tetrathlon organised by Spooners

Mon 20th/Tue 21st/Wed 22nd – Over 16 Area Camp at Warren Farm organised by Area 16 Rep

Fri 24th – Novice ODE and D Day at Scorrier organised by Four Burrow

Sun 26th – Area Show Jumping at Gwealavellan organised by Western

Wed 2 Pony Club Conference – Aintree The Pony Club
Sat 5 Triathlon – Winter League Final East Cornwall
Sun 6 Dengie S J Area Final Coombe Park SDW
Sat/Sun 5/6 Prince Philip Training Camp, Pontispool The Pony Club
Sun 13 Mini Show Jumping, Coombe Park SDW
Sun 13 Winter Triathlon Final – Milton Keynes
Sun 20 Area Dengie Dressage Final Tall Trees Spooners
w/e 19/20 Triathlon/Tetrathlon, Truro and Chyverton Four Burrow

April

Sat 2 Dengie Show Jumping Finals Addington
Sun 3 Dengie Dressage Final and Quiz Final Addington
Sun 3 Hunter Trial Chyverton Western
Fri 8 SJ Training with Mandy Frost at Duchy Area Rep
Sun 10 Hunter Trial Dartmoor
Sun 10 ODE Chyverton Four Burrow
Sun 17 Hunter Trial Southcote Eggesford
Sun 24 Hunter Trials, Holwell Lawns S.D Moorland

May

Sun 1 Area Prince Philip Games East Cornwall
Mon 2 Team SJ, Lynham House, Plympton Dartmoor
Sat 7 Badminton X Country Day
12 – 14 Windsor Show – incl. Regional Junior Tetrathlon The Pony Club
w/e 14/15 Tetrathlon Bodmin and Porth Valley North Cornwall
Sun 15 ODE – Lanhydrock NC Hunt
19/20/21 Devon County Show
Sun 29 Eventers Challenge Southcote Tetcott
Sun 29 ODE

South Pool

31/1 June Inter Area Tetrathlon – Bicton Area 15/16 Tet

June

Thu 2 Blue Cross H and P Care qualifier South Pool
w/e 4/5 Junior Regional Tetrathlon Moreton Morell
Sun 5 ODE East Cornwall
Sun 5 D Day Porloe Cury
Sun 5 Open Show Burrator Spooners
9/10/11 Royal Cornwall Show. Prince Philip Friday?
Sat11 Open Show Holwell SDM
Sun 12 Clear Round HT Samford Spinney Spooners
Sun 19 ODE Lanhydrock North Cornwall
w/e 25/26 Tetrathlon S D Moorland

July

Sun 3 ODE and D Day Dartmoor
Sun 3 ODE Western
w/e 9/10 Area Tetrathlon. Mendip Area 14 Committee
Mon 11 Stithians Show
Sun 17 Area Dressage Lamerton
Sun 25 Area SJ – Gweallavellan Western
w/e 30.31 Tetrathlon Spooners
Sun 31 Totnes Show
w/e 5/6 Open Regional Tetrathlon  

August

Sun 7 Area ODE St Leonards

St Leonards

Fri 12 D Day Knightswood North Cornwall
Sat 13 Combined Training Spooners
Sun 14 Two Phase S. Devon Moorland
12-14 Tetrathlon Champs
19 – 23 PC Champs incl Novice at Cholmondeley

September

Sat 3 ODE F. B Hunt
Sun 4 ODE, Tetcott
Sat or Sun 10/11 Peter Hoblyn Four Burrow
Sun 11 Hunter Trials S.D.Moorland
Sat 17 D Day SDW
Sat 17 Hunter Trials FB Hunt
Sun 25 Open Show Wadebridge North Cornwall

October

Sun 2 Show Jumping/Cross Country, Chyverton Western
w/e 8/9 Tetrathlon and Mini Championships Eggesford
Sun 9 Hunter Trial South Pool
Sun 16 Hunter Trial Dartmoor
Fri 28 Team SJ The Grange Eggesford
Sun 23 Triathlon Spooners
More Info
  • For more information about the above events, along with smaller events – Click Here
  • For information for events and shows outside the Pony Club – Click Here
  • For details of lessons and training sessions  – Click Here
  • Rallies – Click Here
2010Mid Devon Show Winners

The mounted games team with their trainer – winners at the Mid Devon Show 2010